Savaşı ve Refahı Görmüş Topraklar: Saraybosna

Savaşı ve Refahı Görmüş Topraklar: Saraybosna

Balkanların hem Osmanlı hem de Dünya tarihinde önemli bir yeri vardır... Savaşlara, umutlara, doğumlara ve ölümlere şahit olan Balkanların en dikkat çeken bölgelerinden birisi olan Saraybosna  hakkında bilgiler vereceğiz bu yazımızda...

13. Yüzyıl'da olası bir düşman hücumunu durdurmak için savunma hedefiyle inşa edilen kent, 16. Yüzyıl'da Osmanlı kontrolündedir ve bölgenin en zengin kentlerinden birisi haline gelmiştir. Saraybosna'da gezilecek yerler oldukça renklidir diyebiliriz çünkü bu kadim şehir Osmanlı, Avusturya-Macaristan ve Yugoslavya yönetimi görmüştür; dolayısıyla kültürü oldukça renklidir.

Saraybosna en güzel sonbaharda ve ilkbaharda gezilebilir, dolayısıyla bu mevsimler Saraybosna Turu için uygundur. Yazın oldukça sıcak, kışınsa çoğu zaman karlı ve oldukça soğuk geçmektedir. Saraybosna'da Gezilecek Yerler  dendiğinde akla ilk gelen dillere desten Boşnak Böreği'dir elbette... Eski Çarşı bölgesinde bulabileceğiniz enfes börekçilerde bu lezzeti tadabilirsiniz. Kaçırmamanız gereken bir başka Saraybosna lezzeti ise Boşnak Köftesi'dir...
 


Başçarşı

Saraybosna özellikle festivalleriyle ünlüdür... Şehirde sık sık denk gelebileceğiniz Klasik Müzik ve Film Festivali'nde uluslararası sanatçılarla tanışabilirsiniz. Saraybosna aynı zamanda birçok tiyatro ve caz festivaline de ev sahipliği yapmaktadır.  Bunlardan kalan vakitlerinizde Başçarşı'da dolaşabilirsiniz. Başçarşı boyuncagörebileceğiniz birçok tarihi eser var... Örneğin Gazi Hüsrev Bey Camii'ni keşfedebilirsiniz. Saraybosna'da gezilecek yerler listesinin başında gelen Sarabosna Umut Tüneli Müzesi'ni de görmeden geçmeyin... Vrelo Bosne parkında uzun bir günün tatlı yorgunluğunu  nehre karşı oturarak atabilirsiniz. Saraybosna Turu yaparken şehirdeki birçok ufak gece kulübünde hareketli bir tecrübe de yaşayabilirsiniz. En az bir gününüzü ayırmanız gereken Mostar'a da uğramayı ihmal etmeyin, güzelliği dillere destandır.
 


mostar köprüsü


Blagay Alperenler Tekkesi

Bildiğiniz gibi  Yugoslyavya'nın başkenti olan Saraybosna bir zamanlar herkesin gıpta ettiği ve iki rakip siyasi görüşü bünyesinde birleştirmiş bir ülkenin acı tarihinin izlerini de taşımaktadır. Ne yazık ki katliamlara da şahitlik yapmış Saraybosna bu konuyu irdeleyen müzelere ve sergilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Saraybosna Turu yapacağınızda aklınıza gelecek birçok sorunun olması oldukça doğaldır... Transfer nasıl olacak, ekstra masraflar çıkacak mı, hangi yerleri gezeceğiz gibi sorularla aklınızın meşgul olması gayet doğal... Ne yazık ki birçok büyük tur şirketi transfer, Saraybosna'da Gezilecek Yerler listesinin başında yerleri gezi, kaliteli bir rehber gibi temel  gezi ihtiyaçlarını bile ekstra ücrete tabii tutmaktadır.

Rotatur olarak bu tavra baştan karşı olduğumuzu diğer yazılarımızda da belirtmiştik. Saraybosna Turu ister arkadaş gurubunuzla isterseniz de iş ahbaplarınızla yapacak olun, tüm ayrıntılar titizlikle düşünülüyor. Hava alanından otelinize transferiniz, Saraybosna Turu dahilinde mutlaka gezilecek yerleri görmeniz, bölgede yaşayan ve işinin ehli bir rehber tarafından eşlik edilmeniz, pakete dahil olan özelliklerdir.

Siz de Saraybosna'da bölgenin tarihini ve kültürünü özümseyerek öğrenmek dışında aklınıza hiçbirşeyin takılmadığı bir Saraybosna Turu almak istiyorsanız buraya göz atabilirsiniz.